Slik foregår en offentlig konkurranse

Anskaffelser på 500 000 kroner og oppover må følge reglene i anskaffelsesloven og anskaffelsesforskriften. 

Da må vi gjennomføre en konkurranse mellom flere leverandører om å lever tjenesten eller varen vi skal gå til innkjøp av.

Du trenger ikke å kunne regelverket eller gjennomføre konkurransen selv. Anskaffelsesenheten leder prosessen og sørger for at anskaffelsen gjennomføres i tråd med regelverket.

Før vi setter i gang

Om du skal gå til anskaffelse av en vare eller tjeneste som koster mer enn 500 000 kroner, må du først melde det inn til anskaffelsesenheten.

Sett i gang en anskaffelse

Fasene i en anskaffelse

Planleggingsmøte

I planleggingsmøtet må rådgiver få et klart bilde av hva behovet er, hvorfor det oppstår og hvilket omfang og varighet som gjelder.

Det skal avklares om eksisterende avtaler kan dekke behovet, og om markedet bør undersøkes for å forstå prisnivå og mulige leverandører. På dette grunnlaget vurderer rådgiver hvilke prosedyre- og kontraktvalg som er hensiktsmessige.

Det er også viktig å sikre at roller, faglige bidrag, budsjett og godkjenning er på plass, og å identifisere eventuelle risikoer som bør håndteres videre.

Konkurransegrunnlag

Etter planleggingsmøtet utarbeider anskaffelsesenheten et forslag til et konkurransegrunnlag.

Konkurransegrunnlaget beskriver anskaffelsesstrategi, valgt konkurranseform, gjeldende regelverk, tidsplan, kvalifikasjonskrav, kravspesifikasjon, tildelingskriterier, evalueringsmetode og kontraktsvilkår som til sammen regulerer hvordan konkurransen skal gjennomføres og vurderes.

Kunngjøring

Kunngjøringsfasen starter når konkurransegrunnlaget er ferdig og kvalitetssikret.

Etter publisering må man etablere tydelige rutiner for spørsmål og svar fra leverandører, håndtering av avklaringer og kontroll av alle frister.

Dette er en kritisk fase for etterprøvbarhet, likebehandling og for å sikre at leverandørene mottar all nødvendig informasjon før de leverer tilbud.

Tilbudsperiode

Tilbudsperioden er en informasjons- og avklaringsfase der man håndterer spørsmål fra leverandører, publiserer svar, vurderer endringer og sørger for at alle leverandører har de samme forutsetningene før de leverer tilbud.

I denne perioden må du/faggruppen regne med å bistå anskaffelsesenheten med å svare på spørsmål fra leverandører.

Det er først når fristen har gått ut at saksbehandler får åpne og vurdere tilbudene.

Evaluering

Anskaffelsesenheten gjennomgår alle mottatte tilbud. Alle leverandører som oppfyller kvalifikasjonskrav og skal-krav evalueres etter fastsatte tildelingskriterier og valgt evalueringsmetode.

Tilbudene rangeres og kontrakt tildeles det beste tilbudet. Da løper det en karensperiode før vi signerer kontrakt. Eventuelle innsynsbegjæringer og klager håndteres i denne perioden.

Kontraktsinngåelse og -oppfølging

Vi har kontraktsmøte med leverandøren vi valgte. Nå har du ansvar for å følge opp at leverandøren leverer det som er avtalt i kontrakten.

Kvalitet, frister, pris og endringer skal følges opp på en ryddig og sporbar måte. God oppfølging reduserer risiko, sikrer bedre resultater og forebygger konflikter.

Anskaffelsesenheten bistår ved behov og i forbindelse med evaluering av kontrakten.