På Kårstad gård har nedbøren blitt målt på samme sted siden 1876. Fire generasjoner av samme familie har hatt ansvaret for målingene. Dag etter dag, år etter år, i sol, regn og snø.
Fire generasjoner med målinger
Den lange måleserien startet med Kristoffer Jørstad, som holdt det gående i over 50 år. I 1946 sto målestasjonen i fare for å bli lagt ned, men Inga Jørstad tok ansvar og sørget for at målingene fortsatte. Senere tok Gunnhild over, før Magne og Dagfrid Gullord har hatt ansvaret de siste 40 årene.
Nå er stafettpinnen gitt videre til Sissel Morken Gullord, som blir ny værobservatør på Kårstad.
– Dette handler ikke bare om måleutstyr, men om mennesker som har gjort en viktig jobb over lang tid. Det står det stor respekt av, sa Bjørnstad.
Viktig kunnskap
Nedbørmålingene har stor verdi for Gjøvik kommune. De brukes blant annet når kommunen planlegger veier, avløp og ny bebyggelse.
– Uten lange og sammenhengende måleserier vet vi ikke hva vi skal dimensjonere for. Når klimaet blir våtere og mer ekstremt, blir denne kunnskapen enda viktigere for beredskap, flomforebygging og håndtering av overvann, sa varaordføreren.
Betydning for landbruket
Også for landbruket har målingene stor betydning. Lange måleserier gir oversikt over hva som er et normalår, hvor ofte tørkeperioder oppstår, og hvordan nedbørsmønsteret endrer seg over tid.
Årsnormalen for nedbør på Biri har økt med over 100 millimeter siden de første målingene ble gjort. Det gjør kunnskapen fra Kårstad stadig mer verdifull, både for dem som dyrker jorda og for dem som forvalter vann og arealer.
Takk for innsatsen
Gjøvik kommune benyttet anledningen til å takke Magne og Dagfrid Gullord for 40 år med pålitelige målinger, og ønsket Sissel Morken Gullord lykke til i den nye rollen.
– Vi er svært glade for at tradisjonen videreføres, og at Kårstad også i framtida vil gi oss kunnskap vi alle er avhengige av, sa Bjørnstad.
Fra venstre: Dagfrid og Magne Gullord, Ted Torfoss (seniorrådgiver Meteorologisk Institutt og Sissel Morken Gullord.