Else Koss Furuseth er på scenen sammen med Kjersti Toppe, Jan Christian Vestre, Henrik Syse, Ine Eriksen Søreide og mange flere. I tillegg vil det være innlegg fra personer i vår egen region som er viktige stemmer i pårørendesammenheng.
Førstemann til mølla!
Hvor: Gjøvik Kino & Scene
Dato: 23. september 2026
Tid: 09:00 til 15:00
Meld deg på arrangementet (Microsoft Forms)
Arrangementet er i regi av Gjøvik kommune og Utviklingssenter for sykehjem og hjemmetjenester. Oppmøte på Gjøvik Kino & Scene i det som heter Mustad-salen. Det er gratis inngang og enkel servering, men begrenset antall plasser, derfor lønner det seg å være tidlig ute! Bindende påmelding og forventet deltakelse hele dagen.
Klikk her for nasjonalt program.
Hundre tusen frivillige årsverk
Presset på helse- og omsorgstjenestene øker, samtidig som en stadig større del av omsorgen løses utenfor tjenestene. I Norge anslås det at over en millioner personer er pårørende som bidrar med omsorg, og at innsatsen deres tilsvarer rundt 100 000 årsverk i helsetjenesten.
Dette illustrerer hvor viktige pårørende er som ressurs, men også hvor stort ansvar som i praksis bæres av enkeltmennesker. Når behovene øker og ressursene er begrenset, kan det oppstå spenninger mellom forventninger, roller og rammer, både mellom aktører og i møte med systemet.
Skal utfordringene håndteres på en bærekraftig måte, krever det tettere samarbeid mellom pårørende, fagpersoner og myndigheter, og en felles forståelse av ansvar og mulighetsrom.
Pårørendekonferansen 2026 ser på hvordan vi kan håndtere spenningene mellom nasjonale ambisjoner og lokale realiteter, mellom behov og ressurser, og mellom rollene vi fyller.