En kveld som minner oss på hvem vi er

Søndag kveld hadde jeg den glede å få sitte i salen under Gjøvik Symfoniorkesters nyttårskonsert. Ikke bare som publikum, men som rektor ved Gjøvik Kunst- og kulturskole. En stolt kulturskolerektor!

Gjøvik Symfoniorkester er ikke bare et orkester i byens kulturliv. Det representerer nemlig en av de viktigste bærebjelkene i arbeidet med klassisk musikk ved kulturskolen vår. Intet mindre!

Gjøvik Symfoniorkester under ledelse av dirigent Vegard Nilsen - Klikk for stort bildeGjøvik Symfoniorkester under ledelse av dirigent Vegard Nilsen

På scenen denne søndagen satt flere av våre lærere, som har det som jobb å spille i dette ensemblet. Dirigenten er også “vår” 👍 Men i orkesterrekkene satt også flere elever fra kulturskolen – side om side med sine lærere og sammen med en rekke erfarne musikere fra Gjøvik og regionen. Sammen skapte de en konsert preget av klangrikdom, presisjon og ekte spilleglede. En spilleglede som varmet på flere nivå en ellers kald vinterkveld!

Lærere og elever ved kulturskolen - side om side i første rekke! - Klikk for stort bildeLærere og elever ved kulturskolen - side om side i første rekke!Amatører og profesjonelle - i herlig samspill. Til høyre her vår egen Cellolærer Ida som leder an i cellogjengen! - Klikk for stort bildeAmatører og profesjonelle - i herlig samspill. Til høyre her vår egen cellolærer Ida som leder an i cellogjengen!

Å få spille orkestermusikk på dette nivået betyr mye. For elevene er dette en unik læringsarena – et sted der undervisning blir levende praksis. For lærerne er det å få utøve musikk profesjonelt på mange måter helt sentralt for å opprettholde og videreutvikle seg selv som musikere. For byen er det et uttrykk for et sterkt og levende musikkliv. Og for kulturskolen er det et bilde på noe av det mest grunnleggende vi driver med.

Dansere fra PSDans utfylte musikken med visuell eleganse på flere av innslagene - Klikk for stort bildeDansere fra PSDans utfylte musikken med visuell eleganse på flere av innslagene

Nyttårskonserten rommet også innslag med dans, som ga konserten ekstra farge og uttrykk. Helheten gjorde kvelden til mer enn en konsert – den ble en påminnelse om hva samarbeid, frivillighet og faglighet kan skape sammen.

Som rektor er jeg både takknemlig og stolt.
Stolt av lærerne våre. Stolt av elevene. Stolt av alle i Gjøvik Symfoniorkester.

Kulturskolens lærer Vegard Nilsen dirigerer GSO. Her fotografert under presentasjonen av kveldens program. - Klikk for stort bildeKulturskolens lærer Vegard Nilsen dirigerer GSO. Her fotografert under presentasjonen av kveldens program.


Og jeg er oppriktig stolt av at Gjøvik har et orkester som betyr så mye. For musikerne, for publikum, for kulturskolen og for kommunen. Og for regionen! 

-Øyvind, kulturskolerektor Gjøvik kunst- og kulturskole