• Bibliotek
  • Gratis

Åpen lesesirkel: Powwow

Dato

Onsdag 8. april 2026

Tidspunkt

kl. 19.00 - 20.00

Sted

Gjøvik bibliotek og litteraturhus

Velkommen til lesesirkel! Vi inviterer til en uhøytidelig samtale om en bok vi har lest. Bøkene kan lånes på biblioteket en måned på forhånd.

Lesesirkelen er gratis og åpen for alle. Det er ikke krav om å ha lest boka for å delta, og du velger selv hvor aktiv du vil være.

Onsdag 8. april snakker vi om Powwow av Tommy Orange. Boka er oversatt til norsk av Torleif Sjøgren-Erichsen.

Om boka, fra forlaget

Et voldsomt, sint, hjerteskjærende og morsomt portrett av et USA få av oss kjenner.
Powwow er en stor sammenkomst for den amerikanske urbefolkningen. Denne romanens powwow knytter på intelligent vis sammen ulike menneskeskjebner i et kor av fortellinger.
En nykter Jacquie Red Feather prøver å finne tilbake til familien sin. Edwin leter etter sin ekte far. Opal Viola Victoria Bear Shield er der for å se den unge Orvil danse. Han har lært seg tradisjonell indianerdans på YouTube og skal opptre offentlig for første gang.
De kommer til å oppleve fellesskap og hellige tradisjoner. Men også tap, oppofring og heltemot.
Romanen er kritikerrost og Orange er hyllet som en ny stemme i den amerikanske samtidslitteraturen. "Powwow" omtales allerede som en moderne klassiker.

Praktisk informasjon

Om stedet

Navn

Gjøvik bibliotek og litteraturhus

Telefon

E-post

Adresse
Kauffeldts Plass 1
2815 Gjøvik