Her ser vi en av to maskiner, såkalte avløpsrister. I det hullet til høyre skulle den andre maskina stått. Den er nå til reparasjon.Gjøvik kommune har anskaffet to nye avløpsrister ved Rambekk renseanlegg. Ved store nedbørsmengder har vi erfart at avløpsristene ikke fungerer optimalt. Den ene ble tatt ut av drift 2. juli og sendt til leverandøren for reparasjon. Den gjenværende rista klarte ikke å håndtere vannmengdene som kom inn til renseanlegget etter regnværet mandag kveld. Det medførte at urenset avløpsvannet ble sluppet ut i Mjøsa. Torsdag kveld sluttet også den gjenværende rista å virke, så nå kjøres kloakken rett ut i Mjøsa.
Statsforvalteren er varslet
- Når ristene ikke fungerer optimalt, vil avløpsvannet sendes ut i Mjøsa, opplyser seksjonsleder for vann og avløp, Aina Kristiansen. Statsforvalteren varsles rutinemessig når slike hendelser oppstår.
Kristiansen kan ikke med sikkerhet si når renseanlegget er tilbake i normaldrift, men vi jobber sammen med leverandøren for å finne løsninger på kort og lang sikt.
- Vi håper selvfølgelig at det går så raskt som mulig, sier seksjonslederen.
Ingen fare med drikkevannet
Aina Kristiansen presiserer at det er ingen fare med at drikkevannet vårt skal bli forurenset. Inntaket er på 200 meter dyp og ligger langt unna renseanlegget.
Tar ekstra vannprøver av badevannet
Miljørettet helsevern er også varslet og tar jevnlig vannprøver på badeplassene langs Mjøsa.
Torsdag 31. juli fikk vi svar på prøvene. De viser at Bråstadvika og Fredevika har bra vannkvalitet. Du bør unngå å bade ved Bondelia og i Rambekkvika. Kommunen har hengt opp plakater langs Mjøsa med informasjon. Der kan du også sjekke vannkvaliteten direkte til Miljørettet helsevern.
– For å være føre var, har vi også hengt opp plakater ved badekulpen og ved badstua i Fredevika. Dermed kan de som har lyst til å bade sjekke vannkvaliteten fortløpende, sier Aina Kristiansen.
Miljørettet helsevern vil også ta prøver ved Heksusstranda for å være på den sikre siden.
Innbyggerne kan holde seg oppdatert om vannkvaliteten via hjemmesiden til kommunen eller hos Miljørettet helsevern.
Unngå å bade etter kraftig regnvær
Det er dessverre ikke uvanlig at kommuner fraråder mot bading etter kraftig regn da avløpssystemene ikke klarer å ta unna vannmengdene og avløpsvann sendes ut i vassdragene.
- Nå er det Gjøviks tur til å be folk være forsiktig med bading, sier Kristiansen.
Kommuneoverlege Siri Fuglem Berg sier at generelt er det slik at du bør unngå å bade i minst ett døgn etter kraftig nedbør, uavhengig av den situasjonen som er oppstått i Gjøvik.